O imprezie

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru to „magiczne święto” tańca, muzyki i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Jest to „Impreza”, której ideą jest przybliżanie społeczności naszego regionu, a także odwiedzającym go turystom, piękna zawartego w tańcu i muzyce ludowej, czyli tej sfery która winna być najbliżej Każdego z Nas. Główna scena festiwalowa znajdować będzie się w sercu olsztyńskiej „Starówki” (Amfiteatr im. Czesława Niemena).

Poza tym przewidziane są tzw. „koncerty towarzyszące”, które odbywają się w okolicznych miejscowościach, przyczyniając się do powstania znaczących wydarzeń kulturalnych (np. w Biskupcu, Ostródzie). Podczas codziennych (na przełomie jednego tygodnia) prezentacji koncertowych, będą mogli Państwo zapoznać się z dorobkiem kulturowym nacji z najdalszych zakątków świata. Dodatkowych wrażeń dostarczą także Zespół Warmia oraz Uczestnicy Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, dzięki którym będą mogli będą Państwo zapoznać się z rodzimym folklorem.

Tradycyjną ( od 1996 roku ) inauguracją „Olsztyńskich Dni Folkloru” (pierwsza niedziela, godz. 15.30) jest barwny korowód ulicami „Starówki” Olsztyna. Ponadto zespoły podczas swych prezentacji na „głównej scenie” (olsztyński amfiteatr), w wyznaczonym dniu (tradycyjnie - środa), konkurują w tzw. Konkursie Zabaw Ludowych i Integracyjnych, którego głównym celem jest wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy. Przy ocenie zmagań konkursowych brana jest pod uwagę metodyka, styl, osiągnięty efekt w zaangażowaniu publiczności do wspólnej zabawy na scenie.

Kulminacją Dni Folkloru, obok koncertu zamknięcia jest Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich, którego pierwsza edycja odbyła się w Olsztynie (w 1996 roku, a już w 1994/95 roku jako impreza o zasięgu lokalnym), „dziś”, min. dzięki współpracy z Polską Komisją Tańców Polskich PS. C.I.O.F.F. z siedzibą w Warszawie, urasta do imprezy wiodącej w całym Kraju. Uczestnicy prezentują w indywidualnych parach polskie tańce narodowe w 7 kategoriach wiekowych oraz w tzw. konkurencji „kar mazurowych” - zespołowe prezentacje salonowej formy tańca. Ta forma rywalizacji, zapoczątkowana przez Zespół „WARMIA”, zyskała ogromne uznanie publiczności, a atmosfera i charakter Konkursu, co roku przyciąga do Olsztyna co raz większą liczę uczestników i publiczności z całej Polski, a nawet z za granicy.

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru” to tydzień niezapomnianych artystycznych wrażeń i emocji, na który serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa : mieszkańców Miasta i Regionu oraz jego Gości.

 

 

 

Organizacja Pożytku Publicznego
Miasto Olsztyn Warmia i Mazury Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej