O imprezie

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru to „magiczne święto” tańca, muzyki i śpiewu, kultywujące i upowszechniające dorobek niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości. Jest to „impreza”, której ideą jest przybliżanie społeczności naszego Miasta, Regionu, a także odwiedzającym nas turystom, piękna zawartego w tańcu i muzyce ludowej, czyli tej sfery, która winna być nam bardzo bliską i godną zainteresowania. Główna scena festiwalowa znajduje się w sercu olsztyńskiej „Starówki” - Amfiteatr im. Czesława Niemena.

Cyklicznie przewidziane są tzw. „koncerty towarzyszące”, które odbywają się w okolicznych miejscowościach, przyczyniając się do powstania znaczących wydarzeń kulturalnych ich terenu. Podczas codziennych (na przełomie zazwyczaj jednego tygodnia) prezentacji koncertowych, mogą Państwo zapoznać się z dorobkiem kulturowym nacji z najdalszych zakątków świata. Dodatkowych wrażeń dostarczą także Zespół Warmia oraz Uczestnicy Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Folklorystycznych, dzięki którym będą mogli będą Państwo zapoznać się z rodzimym folklorem.

Tradycyjną ( od 1996 roku ) inauguracją „Olsztyńskich Dni Folkloru”  jest barwny korowód ulicami „Starówki” Olsztyna. Ponadto zespoły podczas swych prezentacji na „głównej scenie” (olsztyński amfiteatr), w wyznaczonym dniu ( tradycyjnie - środa ), konkurują w tzw. Konkursie Zabaw Ludowych i Integracyjnych, którego głównym celem jest wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy. Przy ocenie zmagań konkursowych brana jest pod uwagę metodyka, styl, osiągnięty efekt w zaangażowaniu publiczności do wspólnej zabawy tanecznej.

Kulminacją Dni Folkloru, obok koncertu zamknięcia jest Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich, którego pierwsza edycja odbyła się w Olsztynie 1996 roku, a wcześniej bo już w 1994 i 1995 roku jako impreza o zasięgu lokalnym - „dziś”, min. dzięki współpracy z Polską Komisją Tańców Polskich PS. C.I.O.F.F. z siedzibą w Warszawie, urasta do imprezy ogólnopolskim o znaczącej renomie. Uczestnicy prezentują w indywidualnych parach polskie tańce narodowe w 8 kategoriach wiekowych oraz w tzw. konkurencji „kar mazurowych” - zespołowych ( 4 pary ) prezentacji salonowej formy tańca. Ta forma rywalizacji, zapoczątkowana przez Zespół „WARMIA”, zyskała ogromne uznanie publiczności, a atmosfera i charakter Konkursu, co roku przyciąga do Olsztyna co raz większą liczę uczestników i publiczności z całej Polskijak o z za granicy.

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru” to tydzień niezapomnianych artystycznych wrażeń i emocji, na które serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa : mieszkańców Miasta i Regionu oraz Wszystkich turystycznie przebywających.

           

Organizacja PoЕјytku Publicznego
Miasto Olsztyn Warmia i Mazury Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej