Warmia Klezmer Band

Zespół Pieśni i Tańca "Warmia" od ponad pięćdziesięciu lat popularyzuje polską muzykę i tańce ludowe ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Warmii i Mazur. Poprzez jego skład przewinęły się tysiące tancerzy śpiewaków i muzyków.

 

Liczne tournee po kraju i świecie, uczestnictwo i organizacja międzynarodowych festiwali folklorystycznych spowodowały kontakt z różnymi kulturami i ich historią w tym z kulturą żydowską.

Pewien wieczór poświęcony refleksji nad historią i źródłami różnych kultur u progu XXI wieku uświadomił nam rolę i wszechobecność niezwykłej kultury żydowskiej. Uświadomił nam coś o czym wszyscy wiemy: tajemnicze piękno, siłę muzyki, pieśni i dowcipu, wielkość i moc obyczaju tego ludu, który Jan Paweł II określił jako "naszych starszych braci w wierze". Nieśmiało parafrazując to zdanie można powiedzieć, że są również naszymi starszymi braćmi w kulturze.

Czemuż więc nie przygotować prezentacji folkloru żydowskiego, zwłaszcza, że "Warmia" ma w swoim składzie świetnych muzyków, którzy jak niewielu "gojów" są w stanie poradzić sobie z wydobyciem charakterystycznego brzmienia muzyki żydowskiej... Tak powstała "WARMIA  Klezmer Band". Starannie dobrano wokalistów, prowadzącego program i ruszył spektakl zatytułowany " Wieczerza Żydowska".

I chociaż na scenie - same "goje" - program jest przyjmowany bardzo ciepło i zbiera świetne recenzje od oglądających go Polaków, Niemców, Holendrów, Francuzów, Anglików i co chyba najważniejsze przyjmujemy gratulacje od Żydów. To nas w sposób szczególny dopinguje do dalszej twórczej pracy na popularyzacją tego pięknego folkloru.

W składzie Warmia Klezmer Band występują:

Ewa Kaliszuk  -  wokal

Wiesław Nideraus  -  prowadzenie, wokal

Andrzej Brzozowski  -  wokal

Wojtek Gęsicki  -  wokal ( gościnnie)

Artur Chwała  -  skrzypce

Cezary Gryc  -  klarnet

Mirosław Gordon  -  akordeon, fortepian

Adam Gączowski  -  kontrabas

Jacek Pikora  -  kontrabas

Mariusz Krupiński  -  tamburyn, taniec 

Organizacja PoЕјytku Publicznego
Miasto Olsztyn Warmia i Mazury Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej