W tegorocznej XXI edycji Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru WARMIA 2016 gościć będziemy nastepujące zespoły:

 

 • BOLIWIA - „COMPANIA DE DANZA ACUARELA”
 • CHINY - WEIFANG CITY CULTURAL CENTER YOUTH TROUPE

 • GRUZJA - „MEGOBROBA”

 • INDONEZJA - „KTF UI RADHA SARISHA”

 • ROSJA - „DETI GOR”

 • SERBIA - „POZAREVAC” CITY ENSEMBLE OF FOLK DANCES AND SONGS

 • USA - „AMERICAN RYTHM”

 

 • POZNAŃ - DZPiT "ŁANIKI" przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

 • POZNAŃ - DZF „CEPELIA – Poznań”, Młodzieżowy Dom Kultury Nr 3 w Poznaniu

 • PUŁAWY - ZPiT „POWIŚLE” przy Puławskim Ośrodku Kultury „Domu Chemika”

 • DOBCZYCE - ZPiT“DOBCZYCE”

 • WARSZAWA - ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „ WARSZAWIANKA

 • OLSZTYN - ZPiT „WARMIA”

 

 

BOLIWIA - „COMPANIA DE DANZA ACUARELA”

„La Compañia de Danza Acuarela Boliviana” to grupa taneczna założona w 2013r. w Cochabamba. Nazwa gupy „Boliwijska akwarela” nawiązuje do różnorodności  i intensywności kolorów, charakterystycznych dla rodzimego folkloru. Zespół tworzy grupa tancerzy z ponad 10-letnim doświadczeniem artystycznym,którzy pragną zainteresować folklorem dzieci i młodzież w kraju, ucząc szacunku dla tradycji, jak również rozpropagować piękno folkloru boliwijskiego na cały świat.W swoim programie zaprezentuje tańce, pieśni i muzykę z czterech głównych regionów geograficznych Boliwii. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach muzycznych takich jak : charango, bombo, quena.
Artyści brali udział w prestiżowych festiwalach na terenie Boliwii oraz odwiedzili festiwale w Panamie, Ekwadorze, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Peru i na Tajwanie.

Dyrektor artystyczny – Natalia Loma

 

 

CHINY - WEIFANG CITY CULTURAL CENTER YOUTH TROUPE

Młodzieżowa Trupa z Miejskiego Centrum Kultury w Weifang składa się z profesjonalnych artystów z miasta Weifang. Członkowie zespołu są absolwentami prestiżowych chińskich akademii sztuk pięknych, posiadają duże doświadczenie sceniczne oraz brali udział w narodowych konkursach zyskując wielkie uznanie zarówno publiczności jak i jury.

 

GRUZJA - „MEGOBROBA” 

 

Zespół MEGOBROBA został utworzony w 2001 roku i funkcjonuje na co dzień przy przy Państwowej Szkole Sztuk Pięknych. W programie zespołu znajdują się następujące tańce: 

 

“MTIULURI”- tańce górali gruzińskich;

“ADJARIA” tradycyjne tańce z regionu Osetia ;

“RACHULI”- wiejskie tańce z regionu Ratcha;

“ABKHAZURI”- tańce z regionu Abkhazia;

“TARANTELA” – tradycyjny taniec włoski;

“KADRIL”- tradycyjny taniec rosyjski;

Zespół od początków swego istnienia brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. W kraju grupa została w 2013 roku zwycięzcą festiwalu „Złoty Smok” w Batumi oraz zajęła pierwsze miejsce na festiwalach w Signagi, Tibilisi, Bakuriani. Zespół także  wielokrotnie uczestniczył w festiwalach zagranicznych zyskując wielkie uznanie publiczności na Ukrainie (2001), w Rosji (2003) ,Turcji (Istanbul -2004, Zonguldak -2005, Ankara -2006) Bułgarii (2008, 2011, 2013),Rumuni (2014) i na Węgrzech (2015).

W Olsztynie zaprezentuje się grupa złożona z 24 tancerzy w wieku od 8 do 17 lat. Choreografem zespołu jest: Manana Sakhelashvili

 

 

 

INDONEZJA - „KTF UI RADHA SARISHA”

Komunitas Tari FISIP UI (KTF UI) Radha Sarisha to profesjonalna grupa taneczna działająca przy Wydziale Socjologii i Nauk Politycznych Uniwersytetu Indonezyjskiego. Zespół ma za zadanie rozwijać zainteresowania i talenty studentów w tańcu i muzyce (zarówno formach tradycyjnych jak i  nowoczesnych). Zespół został utworzony w 2008 roku składa się z ponad 100 członków, którzy  rekrutowani są z grona braci studenckiej. Od początków swojego powstania Zespół brał udział w wielu festiwalach zarówno o randze krajowej  jak i międzynarodowej. W 2015 roku zdobył  III miejsce na Narodowym Festiwalu organizowanym przez BEM FEB UI oraz pierwsze miejsce na Festiwalu Uniwersytetu Indonezji „Art War”. Za granicą Zespół miał  zaszczyt wystąpić na Indonesia Cultural Night w Malezji oraz na Dubai Sales Mission 2015 w Dubaju. 

Dyrektorem artystycznym zespołu jest JAMILAH SIREGAR

 

 

ROSJA - „DETI GOR”

Zespół Tańca Ludowego „DETI GOR” - (tłumaczenie: Dzieci Gór) pochodzi z Republiki Północnej Osetii. Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych między innymi w Rosji, na Węgrzech,  w Polsce, Niemczech, Francji oraz Włoszech. W odczuciu jego członków Zespół ten nie stanowi jedynie szkoły tańca, ale także miejsce gdzie mogą zdobyć wiedzę o tradycjach, zwyczajach oraz o historii ich kraju. Wielu rodziców przyprowadza swoje dzieci do Zespołu w nadziei że tu staną się prawdziwymi dziećmi gór, czyli szczęśliwymi, kreatywnymi osobami, wychowanymi w świecie piękna, harmonii i elegancji.

 

 

 

SERBIA - „POZAREVAC” CITY ENSEMBLE OF FOLK DANCES AND SONGS

„POZAREVAC” Miejski Zespół Pieśni i Tańca Ludowego funkcjonuje przy Domu Kultury w Pozarevac. Stanowi niezwykle duży kolektyw zrzeszający ponad 400 entuzjastów sztuki ludowej. Zespół jest podzielony na 5 grup wiekowych a do Olsztyna zawita grupa  składająca się z 43 osób. W swoim repertuarze Zespół ma ponad 40 choreografii ułożonych przez znanych serbskich choreografów. Grupa mówi o sobie jako o stróżu dziedzictwa niematerialnego Serbii. Członkowie Zespołu dbają, by zachować od zapomnienia serbskie tańce, pieśni, muzykę, stroje, instrumenty muzyczne i zwyczaje. Zespół zaznacza, że każdy z tych elementów sam w sobie tworzy oddzielną dziedzinę sztuki ludowej, ale połączone razem na scenie tworzą harmonijnie współgrającą ze sobą całość.

Dyrektorem artystycznym zespołu jest Marija Vlajovic.

 

 

USA - „AMERICAN RYTHM”

Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „American Rhythm” pochodzi ze stanu Utah – samego serca Gór Skalistych.
W obecny skład zespołu wchodzi kilku mistrzów „cloggingu” ( tańca wykorzystującego buty jako element perkusyjny) oraz wielokrotnie nagradzanych wokalistów i muzyków. Każdego roku grupa organizuje wiele koncertów i warsztatów tanecznych dla mieszkańców miast Stanów Zjednoczonych. Zespół występował także z sukcesami na licznych festiwalach folklorystycznych na całym świecie, z których wracają bogatsi kulturowo. Grupie towarzyszy kapela grająca m.in. na mandolinie, ukulele i gitarze.


Dyrektor artystyczny- Twilla Mann and Lianne Ames

 

 

DZPiT "ŁANIKI"

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki" powstał w 1990 roku z inicjatywy kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca "Łany" przy Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Przez 20 lat pracował pod kierownictwem Renaty Kaszubkiewicz 

Kultywowanie i szerzenie polskiego folkloru wśród dzieci i młodzieży, jej rozśpiewanie i roztańczenie oraz uwrażliwienie na piękno muzyki ludowej, ruchu i gestu to cele działalności "Łaników". 

Zasadniczym obszarem zainteresowań twórczych zespołu jest polski folklor ze szczególnym uwzględnieniem regionu Wielkopolski, a w najmłodszej grupie wiekowej inscenizacje popularnych bajek dla dzieci. 

Program zespołu obejmuje tańce narodowe i suity regionalne, w których pieśni, tańce i obrzędy przeplatają się wzajemnie, tworząc żywe i barwne widowisko. 

Zespół uczestniczył w międzynarodowych spotkaniach folklorystycznych między innymi w Grecji, Czechach, Szwecji, Finlandii, Włoszech, Bułgarii. 

Członkami zespołu są dzieci i młodzież od 6 do 18 lat.

 

 

POZNAŃ - DZF „CEPELIA – Poznań”

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań" powstał w 1988 roku. Tworzy go ponad osiemdziesiąt osób. Dzieci i młodzież w wieku od 7-16 lat pracują w czterech grupach wiekowych.
Nadrzędnym celem działalności zespołu jest przekazywanie dzieciom rodzimego folkloru poprzez kultywowanie tradycyjnych zwyczajów ludowych, naukę tańców, pieśni, gry na instrumentach ludowych i pielęgnowanie gwary. W zajęciach zespołu tanecznego uczestniczy także kapela. 
Zespół koncertuje na scenach w kraju i poza jego granicami. Zadebiutował w drugim roku swojej działalności, prezentując się na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Cepeliowskich w Krakowie, gdzie zdobył pierwsze miejsce i otrzymał wysoką ocenę ekspertów folkloru. Do wielu sukcesów należy także zdobycie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych na Cyprze (1995).
Pełniąc rolę ambasadorów polskiej kultury, młodzi tancerze koncertowali przed publicznością Anglii (1996), Austrii (2001), Bułgarii (2010), Chorwacji (2008), Hiszpanii (2012), Holandii (1993), Francji (1993, 1995), Macedonii (2007). Niemiec (1992, 1994, 1997), Rosji (1998), Turcji (2004), na Cyprze (1995, 2003, 2009), Łotwie (1997), Węgrzech (1998, 2000, 2002, 2005, 2009), Tajwanie (1999, 2011), we Włoszech (2000). Prezentowali swój program także w Watykanie, podczas audiencji u Ojca Świętego – Jana Pawła II.
W 2003 roku zespól został członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Członkowie zespołu dzielą się radością, umiejętnościami i wiedzą o polskim folklorze z rówieśnikami podczas audycji w Centrum Rehabilitacyjnym Dzieci Niepełnosprawnych w Poznaniu, w szpitalach, szkołach i przedszkolach. Koncertują na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od szeregu lat, zawsze w „Scenie na piętrze", zespół wystawia „Pastorałkę". To tradycyjny prezent noworoczny dla mieszkańców Poznania.

W Dziecięcym Zespole Folklorystycznym "Cepelia-Poznań", od roku 2001 roku, działa Sekcja Polskiego Tańca Towarzyskiego, która kultywuje tradycje tańców narodowych. Jej wychowankowie uczestniczą w krajowych turniejach tańca, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Należą do czołowych par w kraju.

W styczniu 2009 roku Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań" obchodził uroczyście 20-lecie istnienia. Z tej okazji zaprezentował swój dorobek podczas koncertu galowego w Sali Wielkiej CK Zamek. Honorowy patronat nad koncertem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty - Elżbieta Leszczyńska oraz Zastępca Prezydenta Miasta Poznania - Maciej Frankiewicz.

 

 

PUŁAWY - ZPiT „POWIŚLE”

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" założyła ponad 50 lat temu pani Kazimiera Walczak popularnie nazywana "Mamcią". Pierwsza próba zespołu odbyła się 11 kwietnia 1953 roku w miejscowości Końskowola. Tam też zespół pracował do 1984 r. Od marca 1985 r. siedzibą zespołu jest Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" w Puławach.

W swym repertuarze ZPiT "Powiśle" posiada: 

 • tańce narodowe,
 • tańce regionalne: powiślańskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie, kurpiowskie, kaszubskie, rzeszowskie, wielkopolskie, śląskie, góralskie (Beskid Żywiecki),
 • zabawy dziecięce, 
 • widowisko plenerowe "Sobótki",
 • koncerty edukacyjne,
 • kolędy.

ZPiT "Powiśle" został odznaczony:

 • złotą odznaką "Za Zasługi dla Lubelszczyzny",
 • złotą odznaką "Związku Młodzieży Wiejskiej",
 • medalem Wojewody Lubelskiego.

Od kilku lat pary zespołowe uczestniczą w turniejach i konkursach tańców polskich. Zespół jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli".

ZPiT "Powiśle" był wielokrotnie laureatem przeglądów i festiwali krajowych i zagranicznych (Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechosłowacja, Czechy, Cypr, Dania, Francja, Grecja, Kanada, Łotwa, Meksyk, Mołdawia, RFN, Niemcy, Sardynia, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy, ZSRR). Od 1993 r. zespół jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF).

 

 

DOBCZYCE - ZPiT“DOBCZYCE”

Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce" powstał w roku 2000 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Pomysłodawcą jego założenia był ówczesny dyrektor domu kultury, pan Leszek Pniaczek. Choreografem zespołu została pani Maria Bobowska, na której barkach spoczęło przygotowanie grupy do pierwszych publicznych występów. Po niej funkcję tę przejęły kolejno panie Barbara Chęcińska (od 2001 r.) i Emilia Dziewońska (od 2002 r.). W początkowym okresie próby chóru i kapeli prowadzili Piotr Suchta, Józef Maniecki i Andrzej Topa. Piotr Suchta i Józef Maniecki napisali także pierwsze aranże. 

W roku 2006 współpracę z Zespołem podjął pan Adrian Kulik – dyplomowany instruktor tańca, który od tamtego czasu do chwili obecnej jest choreografem i kierownikiem Zespołu. W roku 2009 do kadry dołączyła pani Magdalena Irzyk – akompaniator (do roku 2012), w roku 2013 pani Beata Czajka – Rolińska, instruktor wokalny, wokalistka, pedagog , absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2015 pani Paulina Karp – kierownik kapeli, akordeonistka, aranżer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

W pierwszym składzie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” znaleźli się tancerze (młodzież) oraz chór i kapela (osoby dorosłe). Dzisiejszy ZPiT - to kilkudziesięcioosobowa grupa taneczno-wokalna oraz kapela ludowa, złożone w przeważającej części z dzieci i młodzieży. Wśród członków Zespołu znajdują się także osoby dorosłe.

ZPiT „Dobczyce” w swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe, takie jak: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak, suity taneczno – wokalne (suita lubelska, suita kurpiowska, suita śląska, suita rzeszowska) oraz melodie i pieśni ludowe. 

Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce" koncertuje w kraju i poza jego granicami, bierze udział w najważniejszych turniejach i imprezach tanecznych w Polsce, zdobywając medale i najwyższe miejsca na podiach. Część par posiada klasę mistrzowską A oraz wiele prestiżowych tytułów i nagród.

ZPiT "Dobczyce" reprezentował Królewskie Miasto Dobczyce podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych zorganizowanych w Polsce (Olsztyn, Ostróda, Kraków, Myślenice, Dobczyce) oraz poza granicami kraju (Serbia, Słowacja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia).

Członkowie Zespołu ciągle doskonalą swoje umiejętności podczas zajęć, warsztatów i zgrupowań prowadzonych przez wybitnych artystów, choreografów, wokalistów i aktorów.

Kierownik Zespołu i najbardziej utytułowani tancerze otrzymali Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce oraz Nagrody Starosty Powiatu Myślenickiego w dziedzinie kultury i sportu.

 

 

WARSZAWA - ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego "WARSZAWIANKA"

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną największej polskiej wyższej uczelni. “Warszawianka” to grupa tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UW a także innych warszawskich uczelni. Polki, sztajerki i oberki tańczone są przez adeptów fizyki, matematyki, informatyki, prawa i administracji, zarządzania i organizacji, ekonomii, historyków, polonistów, filologów, pedagogów, psychologów, socjologów itp. Wielu z nich w trakcie uczestnictwa w Zespole zdobywa dodatkowe kwalifikacje instruktora tańca, by później wykorzystać je w pracy zawodowej.

Hołdując podstawowej maksymie “Edukacja przez folklor” Zespół jest jednym z bardziej aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF).

Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi specyficzny kształt oraz charakter. W swoim repertuarze “Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju – oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Przygotowała również wiele programów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej.

Na stałe związany ze społecznością stolicy organizuje wiele imprez i koncertów tematycznych, okolicznościowych oraz charytatywnych. Największym osiągnięciem są coroczne koncerty “Podaj Serce” na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, odbywające się w Sali Kongresowej PKiN.

Wysokie oceny Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, pozytywne opinie i recenzje pozwoliły na to, aby Zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w ceremoniach podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brał udział w Festiwalu Chopinowskim. Był również członkiem artystycznej delegacji kraju podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski na Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO ’98. Odbył wiele tourne krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież uniwersytecką, piękne polskie stroje ludowe (oryginalne i rekonstruowane), niebanalne i ciekawe opracowania muzyczne i choreograficzne, urzekające pieśni, miała możliwość podziwiać publiczność: Bułgarii, Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Niemiec, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.

W trakcie wielu podróży, oprócz koncertów samodzielnych Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia. Najbardziej jednak “Warszawianka” ceni sobie występy przed polską, a zwłaszcza warszawską publicznością.

 

 

OLSZTYN - Zespół Pieśni i Tańca „WARMIA”

Organizator i gospodarz XXI MODF WARMIA 2016

Organizacja Pożytku Publicznego
Miasto Olsztyn Warmia i Mazury Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej